Růst dluhu v čase

17 Říj 2016
aliance
2555
0

Kamil a Hana jsou spolužáci ze základní školy. Dnes se potkali poprvé po třiceti letech, bohužel v poradně pro dlužníky. Není divu, že se skoro nepoznali. Život s nimi pořádně zamával. Postupně se oba dostali do dluhové pasti a teď se oba snaží zachránit svou budoucnost.

komiks-7

Kamil je pětačtyřicátník, rocker každým coulem. Má mladší přítelkyni Lucii, a vypadá to na osudový vztah. Plánují společný život. A Kamil by chtěl určitě následovníka. Nejlépe sólového kytaristu ve slavné kapele. Jenže Kamil má velký problém. Dluhy vzniklé z naivity, neznalosti, ale i z hlouposti. Když po střední škole nastoupil do firmy, která během několika měsíců zkrachovala, vzal to jako svou šanci naplno se věnovat muzice. Jenže konkurence byla obrovská a šance na slávu a bohatství se postupně rozpadala. Protloukal se, jak se dalo. Nikdy nechtěl po státu žádné dávky ani podpory. Nepřihlásil se ani do evidence na Úřadu práce. Tím ale přišel o státní platbu na zdravotní a sociální pojištění, a začal mu tak vznikat dluh na zdravotním pojištění, o kterém neměl ani tušení. Několikrát ho také chytli, když jel na černo MHD. Žádnou pokutu nikdy nezaplatil. Když pak s kapelou odjeli na menší turné po klubech v Rakousku, zrušil i trvalé bydliště ve svém studentském pronájmu, kde už řadu let nebydlel. Upomínky a žaloby končily kdoví kde.

Ale Kamilovi bylo fajn. Peníze ze štací mu vždy na chvíli vydržely. Kromě strun a trsátek toho vlastně moc nepotřeboval. Občas přespal u kamarádů nebo ve zkušebně. Někdy u fanynky. Tak poznal i Lucii a po čase se k ní nastěhoval. Po nějaké době ale přišel exekutor s tím, že tam bydlí dlužník a on jde zabavit jeho věci. Kamil teprve teď začal pátrat, kde, kolik a komu dluží. Domníval se, že to bude pár tisíc, které snadno uhradí, a bude klid. Nestačil se divit, kam se jeho dluh vyšplhal. Některé pohledávky byly předány k vymáhání, další postoupeny a přeprodány. Všechny se staly vykonatelnými. Kamil nemohl pochopit, jak z nezaplacené desetikoruny za jízdné může být za pár let skoro dvacet tisíc. Dluh na zdravotním pojištění byl třicet tisíc, ale s penále už to bylo celkem devadesát tisíc. K tomu neuhrazený poplatek za odpad, nezaplacená pojistka za nepojízdné a neodhlášené auto. Celkem přes tři sta tisíc korun. Lucie pomáhá Kamilovi dluh splácet. Ten se doma moc neohřeje, v noci hraje a přes den chodí vypomáhat do velkoskladu.

Haně loni zemřel manžel na rakovinu. Nemoc měla rychlý průběh, vše se seběhlo hrozně rychle. Až teď, s odstupem času, to na Hanu všechno dolehlo. Zůstala sama na dvě děti, dceru Janu a syna Miroslava. I když Hana pobírá invalidní a vdovský důchod a děti sirotčí, ani s příspěvkem na bydlení nestačí zabezpečit chod domácnosti. Stěhování, zařizování, doplatek za energie, léky. Dcera Jana navíc nastoupila na vysokou školu, a přibyly tak výdaje na ubytování na koleji a na dojíždění. Když došly rezervy a úspory, Hana si začala půjčovat. Většinou to byly malé částky, které měly zabezpečit základní životní potřeby rodiny. Dostala se do situace, kdy si na úhradu splátek brala další a další úvěry. Vytloukala klín klínem a problém se neřešil, ale pouze odsouval. Hana věřila, že se to nějak samo vyřeší, že bude zase lépe.

Dnes už ale má Hana pět věřitelů, u kterých je celkem osm pohledávek. Skutečně si půjčila okolo osmdesáti tisíc, nyní je aktuální výše vymáhaného dluhu více než dvě stě patnáct tisíc. Požadované měsíční splátky dvakrát převyšují příjmy domácnosti. Ve většině případů jsou pohledávky už dávno po splatnosti, a některé byly předány advokátní kanceláři k soudnímu projednání. Hana má zápis v registru dlužníků a další „záchranu“ v podobě další půjčky už nemůže očekávat. Věřitelé jsou neoblomní a tvrdě se dožadují zaplacení svých pohledávek.

Hana se naštěstí rozhodla řešit problém dluhů dříve, než budou vymáhány exekučně. Proto se dnes vypravila do poradny pro dlužníky. Své závazky bude zřejmě řešit osobním bankrotem. Podmínky pro oddlužení splňuje, a tak je reálná šance, že bude schváleno. A po skončení školy jí pomůže s náklady i dcera Jana. Snad se brzy s Kamilem sejdou na lepším místě a s lepší náladou.

Nezapomeňte:

Před problémy neutečete, naopak se budou stupňovat.

Máte-li pocit, že nebudete moci splácet své pohledávky, kontaktujte neprodleně věřitele, požádejte o nový splátkový kalendář, popř. snížení a odklad splátek.

Vyzkoušejte konsolidaci půjček, popř. refinancování.

Neřešte problémy se splácením další půjčkou!

Pokud nevíte jak postupovat, využijte služby bezplatných dluhových poraden.

JAK VYPADÁ V SOUČASNOSTI „TYPICKÁ“ PŮJČKA, při jejím nesplácení 2 roky, po rozhodčím řízení a zahájené exekuci

VYPLACENO dlužníku 25 000 Kč
Poplatek za zřízení půjčky 24 664 Kč
RPSN 111%
Smluvní pokuta 0,5 % denně, za 2 roky prodlení:

Cca 180 000 Kč

Náklady věřitele na právní zastoupení a rozhodčí řízení. 29 167 Kč
Náklady věřitele v exekuci 22 868 Kč
Odměna na exekutora 38 824 Kč
Hotové výdaje 4 779 Kč
Celkem 325 302 Kč