Práce na černo

17 Říj 2016
aliance
2907
0

I když to na první pohled vypadá, že se práce na černo třeba v kombinaci s pobíráním dávek vyplatí, z dlouhodobého hlediska je nelegální práce riskantní a velmi nevýhodná. Nejenom, že jde většinou o špatně placenou nekvalifikovanou práci, ale k rizikům patří i časté nezaplacení mzdy, důsledky neplacení odvodů a pojištění, nebezpečí pracovního úrazu či nemoci z povolání. To poznal na vlastní kůži i pan Jiří.

komiks-9

Jiří je svobodný mládenec, bydlí v bytě u své maminky a už překročil padesátku. Dříve pracoval jako stavební dělník na stavbách po celé republice i v zahraničí. To se měl velmi dobře. Projezdil kus světa, výplata byla slušná, k tomu placené ubytování a diety. Jenže přišla nešťastná náhoda, Jiří taktak přežil pád z lešení a následovala dlouhodobá hospitalizace. Chtěl si požádat o předčasný důchod, ale s překvapením zjistil, že nemá odpracovaný předepsaný počet let.

Při shánění práce se Jiří dostal do velkých problémů. Nejprve se ucházel o pozici prodejního manažera. Budoucí zaměstnavatelé ho odvezli do okresního města na parkoviště před nový hypermarket, kde „nafasoval“ bedýnku s parfémy, které měl prodávat. Z prodeje měl dostat směšnou provizi, neprodal ale nic. Další pokusy dopadly ještě hůře. Například z lákavé nabídky cestovat a psát recenze na restaurace se vyklubal prodej zázračných přípravků. Jiří si navíc zapomněl doma brýle a tak cosi podepsal, aniž by si přečetl, že se upsal leasingové smlouvě na několik „léčivých“ polštářků. Teď se polštáře válí ve sklepě a na Jirku je nařízena exekuce na dvacet tři tisíc.

Pak si jej najal místní boss jako řidiče. Jiří ho týden vozil po hernách a sázkových kancelářích a platil benzín s tím, že koncem měsíce dostane výplatu i s proplacením nákladů. Když si přišel pro peníze, šéf se mu vysmál a ještě mu pohrozil, že pokud bude dělat problémy, nahlásí ho, že pracuje načerno. Jiří udělal ještě několik podobných pokusů jak přijít k penězům. Umýval nádobí v několika restauracích, pomáhal na stavbách. Bez pracovní smlouvy, a proto často zadarmo, bez pojištění a v nevhodném prostředí, což se podepsalo na jeho zdravotním stavu,

Jiří začal hledat útěchu v pití. Vznikly tak problémy v soužití s matkou. Vyčítala mu, že nepracuje, je líný, neschopný a že ho musí živit. Místo důstojného stáří zažívá jen hádky a stres. Vše vyvrcholilo, když byt navštívil exekutor a mimo jiných věcí odvezl i televizor, což bylo její jediné spojení se světem. Jiří se odstěhoval na ubytovnu, později přespával v dřevěné boudě na nářadí v zahrádkářské kolonii. Někdy pomáhal za jídlo nebo nějaké drobné místním zahrádkářům. Přestal docházet na povinné schůzky na Úřad práce, byl vyřazen z evidence, ztratil nárok na výplatu dávek.

Před měsícem mu maminka zemřela. Jiří si vyčítá, že k tomu svým chováním výrazně přispěl. Po matce sice zdědil byt, ale uvědomil si, že si ho zřejmě moc neužije. Pokud rychle nenajde legální práci, jinak než prodejem bytu své dluhy neuhradí. Znovu se zaregistroval na Úřadu práce, domluvil si splátkový kalendář pohledávek zdravotní pojišťovny. Sehnal si práci strážného u bezpečnostní agentury, tentokrát už s pracovní smlouvou. Potřebuje přece získat roky pro nárok na důchod. Navíc by v případě nemoci nebo dalšího úrazu při práci načerno nedostal nic a zůstal by úplně bez prostředků. Jiří má teď dobrý pocit, že už to konečně vyjde.

Nezapomeňte:

Práce na černo vám nezajistí ochranu před nezákonným jednáním zaměstnavatele.

Při práci na černo nemáte nárok na zápočet na důchod, na nemocenskou, vzniká vám dluh na zdravotním a sociálním pojištění.

Hrozí vám vyřazení z evidence Úřadu práce, ztráta podpory a sociálních dávek.

Riskujete pokutu od inspektorátu práce až do výše 100.000,- Kč.

Pokud nevíte jak postupovat, využijte služby bezplatných dluhových poraden.