Osobní bankrot

17 Říj 2016
aliance
3670
0

Robert byl příkladem úspěšného mladého muže. Měl vše, dobrou práci, skvělou manželku a dvě zdravé a chytré dcery. Bydleli ve vilové čtvrti u rodičů manželky, každý rok jezdili na dovolenou k moři. Občas si „na přilepšenou“ vzali nějaký menší úvěr, který hravě zvládali splácet. Vše se ale změnilo, když Roberta na cestě do práce porazilo auto.

komiks-5

Robert utrpěl těžká zranění, několik týdnů byl v umělém spánku, čekala ho dlouhá rekonvalescence. Zůstaly mu trvalé zdravotní následky, špatně chodí, má vadu řeči, deprese. Přišel o zaměstnání a pobíral jen dávky nemocenské. S manželkou si přestali rozumět.  Následoval rozvod a Robert se ocitl na ulici s taškou a jen několika osobními věcmi. Chvíli přespával u kamarádů, nakonec skončil v azylovém domě. Nemocenská a pozdější nízký invalidní důchod ho nutily brát si rychlé půjčky. Rovněž některé dluhy z manželství zůstaly na něm, protože smlouvy byly psané pouze na jeho jméno. Robert se tak dostal do začarovaného kruhu. Nemohl najít práci. Sám říkal „v ošuntělém oblečení ze sociálního šatníku, s viditelným tělesným handicapem, s trvalým bydlištěm na Magistrátu města, bez mobilu, počítače a bankovního účtu těžko uspějete na nějakém výběrovém řízení“. Přesto to nevzdal, zkoušel prodávat Nový prostor, chodil na jednorázové brigády, výdělek však byl mizivý. Jak šel čas, dluhy narůstaly o pokuty, úroky, penále, náklady řízení. Jediné, co Robert poctivě platil, byly alimenty. Nechtěl ani soudně žádat o jejich snížení, i když by mu bylo zřejmě vyhověno. Trvalo to více než rok a půl, než získal novou práci. Zpočátku to nebylo nic moc, úklid ve výrobní hale a u balicí linky za minimální mzdu a na zkušební dobu. Ale Robert byl rád i za to. Snažil se a vedoucí provozu si ho chválil. Takhle uklizeno prý ještě neměli. V době dovolených došlo k výpadku pracovníků na balicí lince a vedoucí nabídl Robertovi, zda si to nechce vyzkoušet. Práce mu šla od ruky a na lince už zůstal. Radost mu nezkazila ani exekuce na plat. Počítal s tím, že to jednoho dne musí přijít. Spolubydlící v azylovém domě se mu smáli. „Proč chodit do práce, když ti to, co vyděláš, vezme exekutor?“

Paní z účtárny, u které se začaly hromadit exekuční příkazy, poradila Robertovi, ať vyzkouší oddlužení. Obešel nejprve několik společností, které inzerovaly pomoc s oddlužením a sepsáním insolvenčního návrhu. Ty však požadovaly za zpracování vysokou finanční částku. Nakonec mu kamarád poradil, ať navštíví bezplatnou dluhovou poradnu. Jedna z nich sídlila hned vedle jejich firmy. Při první návštěvě dostal Robert základní informace jak postupovat. Následovalo několik dalších setkání, při nichž se podařilo zmapovat všechny pohledávky a doložit potřebné podklady pro zpracování návrhu. Celková výše Robertových dluhů je tři sta padesát tisíc. Měsíčně si vydělá 14.000 Kč čistého a za alimenty zaplatí dva tisíce.  Oddlužení proto bylo Robertovi povoleno a následně byl schválen i splátkový kalendář. V práci jsou s ním spokojeni a smlouva mu byla prodloužena na dobu neurčitou. I když ho čeká těžkých pět let splácení, kdy musí vyžít s 8.786 Kč měsíčně, bude už mít klid od vymáhacích společností a exekutorských úřadů. Dlužné částky se již nebudou navyšovat. Je také ve větším bezpečí s výživným, které se hradí ze sražené částky v rámci oddlužení. Robert má tak konečně šanci dostat se z dluhové pasti a začít nový život.

Nezapomeňte:

Pro oddlužení musíte splňovat podmínky dle insolvenčního zákona, tedy že máte více věřitelů a peněžité závazky po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti a nejste schopni tyto závazky plnit.

Za 5 let splácení musíte uhradit minimálně 30 % pohledávek nezajištěným věřitelům a odměnu insolvenčního správce.

K posouzení podmínek pro vaše případné oddlužení a pro zpracování návrhu na oddlužení využijte služby bezplatných dluhových poraden, kde Vám návrh zpracují zdarma.

Neplaťte tedy zbytečně za návrhy od firem, u nichž není jistá kvalita zpracování a ceny za návrh se pohybují až do patnácti tisíc.