Cesta z dluhové pasti

17 Říj 2016
aliance
3480
0

Je pět hodin odpoledne. Čas, kdy se Hana, manželka pana Františka, vracela z práce a on jí chodil naproti. Hana zemřela před dvěma lety a on na ni pořád myslí. Vše v bytě nechal tak, jako když ještě žila. Chce si ji tím stále připomínat.

komiks-1

S Hanou si koupili velký byt a hezky si ho zařídili. Pokojíčky pro syny, ložnice, obývák, kuchyň. Teď už je tam ale František sám.  Sám zůstal i na placení inkasa a další platby. Podíl na zateplení domu, výměna oken, nová elektroinstalace. František si začal půjčovat, aby utáhl chod domácnosti. Vyměnit byt za menší odmítal, i když věděl, že jeho provoz neutáhne. Byly v něm přece všechny jeho vzpomínky na Hanu. To bylo to jediné, co ho ještě drželo při životě. Požádat o pomoc syny se styděl. „Mají dost svých starostí, ty dluhy přece nějak zvládnu,“ říkal si. Realita však byla jiná… František se zadlužoval stále víc a víc. Výše jeho starobního důchodu lákala úvěrové firmy, a tak zpočátku nebyl s poskytnutím půjček žádný problém. Vytloukal klín klínem, na splátky si bral další a další úvěry. Dluhová spirála se rychle roztáčela. Poštovní schránka se plnila upomínkami a žalobami. Mobil už raději ani nezapínal. Pak přišel první exekuční příkaz a srážky na důchod, exekucí byl postižen i jeho milovaný byt. František na vše rezignoval. Když byl odstřižen od dodávky energií, chodil po bytě v zimním oblečení, moc nejedl. „Zavolej klukům, pomůžou ti,“ našeptával mu v duchu Hančin hlas, „přece takhle neskončíš.“

Synové za tátou hned dorazili a byli zděšeni, jak otec vypadá a jak žije. Kdyby věděli co se děje, dorazili by už dávno, jenže František před nimi vše úspěšně tajil. Zařídili ihned opětovné zapojení plynu a elektřiny. Na „sociálce“ zjistili, kteří exekutoři se přihlásili s žádostí o srážky z důchodu a kolik již bylo uhrazeno. Na finančním úřadě jim řekli o nedoplatku na dani z nemovitosti. Dále zažádali o výpis z registru dlužníků. Ondra s Matějem dávali dohromady seznam věřitelů a pohledávek skoro čtrnáct dnů. Některé závazky byly již postoupeny jiným věřitelům. Bylo potřeba urychleně jednat a stanovit priority splácení. Synové dali dohromady finanční částku k úhradě exekuce. S dalšími věřiteli byl nastaven splátkový kalendář. Úhradou exekuce byly zastaveny srážky z důchodu, stejně tak byla sňata exekuční „plomba“ na bytě. A nakonec zbylo to nejtěžší – vysvětlit otci, že je nutné stávající byt vyměnit za menší nebo prodat. Matěj měl rodinný domek a otci nabídl, že by u nich mohl bydlet. Navíc by mohl František trávit čas na zahrádce a užít si vnoučata. František si nechal týden na rozmyšlenou a nakonec se rozhodl, že byt prodá. Vzpomínky má přeci v sobě, ne ve zdech paneláku. Hana by byla určitě ráda, že vše takhle dopadlo. Z utržené částky za prodej bytu splatil pan František veškeré pohledávky, vrátil peníze svým „klukům“ a ještě mu zůstalo něco na přilepšení a na dobroty pro vnoučata.

Nezapomeňte:

Přebírejte poštu, budete vědět, co se děje, a nepropásnete lhůty na odvolání nebo odpor.

Informace o probíhajících exekucích zjistíte u okresního soudu v místě bydliště, z výpisu z centrální evidence exekucí nebo u plátce příjmu.

Informace o pohledávkách poskytuje bankovní a nebankovní registr klientských informací, SOLUS, finanční a celní úřad, obecní úřad/magistrát města.

Nevíte-li, jak postupovat, využijte služby bezplatných dluhových poraden.